HMC0805JT50M0
DigiKey Part Number
HMC0805JT50M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HMC0805JT50M0CT-ND - Cut Tape (CT)
HMC0805JT50M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC0805JT50M0
Description
RES 50M OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMC0805JT50M0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)