CUS250M-28
DigiKey Part Number
285-CUS250M-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS250M-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 250W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS250M-28 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.56" H (101.6mm x 50.8mm x 39.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
28V
Current - Output 1
8.92 A