STPS1H100A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS1H100A |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS1H100A Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 4 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-214AC (SMA) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 1 A |