STM8L051F3P6TR
DigiKey Part Number
497-18382-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18382-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18382-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM8L051F3P6TR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
Detailed Description
STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP
EDA/CAD Models
STM8L051F3P6TR Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)