STM8L051F3P6TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM8L051F3P6TR |
Customer Reference | |
Detailed Description | STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM8L051F3P6TR Models |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 1K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 10x12b |
Core Processor STM8 | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 16MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 20-TSSOP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT | Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |