STL90N10F7
DigiKey Part Number
497-13969-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13969-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13969-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL90N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 70A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 70A (Tc) 5W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL90N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3550 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 8A, 10V