L6390DTR
DigiKey Part Number
497-8321-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8321-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8321-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6390DTR
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16SO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 16-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L6390DTR Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
1.1V, 1.9V
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Peak Output (Source, Sink)
290mA, 430mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
600 V
DigiKey Programmable
Not Verified
Rise / Fall Time (Typ)
75ns, 35ns
Driven Configuration
Half-Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Independent
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers
2
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Supplier Device Package
16-SO
Voltage - Supply
12.5V ~ 20V