WW3FTR300
DigiKey Part Number
WW3FTR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
WW3FTR300CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW3FTR300
Description
RES 0.3 OHM 1% 3W AXIAL
Detailed Description
300 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
WW3FTR300 Models
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)