RNV14FAL100K
DigiKey Part Number
RNV14FAL100KCT-ND - Cut Tape (CT)
RNV14FAL100KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNV14FAL100K
Description
RES 100K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNV14FAL100K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)