HVCB0603JDC470M
DigiKey Part Number
HVCB0603JDC470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB0603JDC470MCT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB0603JDC470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB0603JDC470M
Description
RES 470M OHM 5% 0.06W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 MOhms ±5% 0.06W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVCB0603JDC470M Models
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)