HMC1206JT50M0
DigiKey Part Number
HMC1206JT50M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HMC1206JT50M0CT-ND - Cut Tape (CT)
HMC1206JT50M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC1206JT50M0
Description
RES 50M OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMC1206JT50M0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)