CSRF0805FT10L0
DigiKey Part Number
CSRF0805FT10L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSRF0805FT10L0CT-ND - Cut Tape (CT)
CSRF0805FT10L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRF0805FT10L0
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 0805
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
EDA/CAD Models
CSRF0805FT10L0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)