CSRF0402FT10L0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSRF0402FT10L0 |
Description | RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSRF0402FT10L0 Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |