CB10JB120R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CB10JB120R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB10JB120R |
Description | RES 120 OHM 5% 10W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CB10JB120R Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
Series | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Packaging Bulk | Operating Temperature -55°C ~ 275°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm) |