63ZLJ1800M16X35.5
DigiKey Part Number
1189-63ZLJ1800M16X35.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63ZLJ1800M16X35.5
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.28 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C