BAS40HYFHT116
DigiKey Part Number
846-BAS40HYFHT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BAS40HYFHT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BAS40HYFHT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40HYFHT116
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 120mA Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed