AI-4228-P-C48-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 668-1040-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AI-4228-P-C48-R |
Description | BUZZER PIEZO 12V 42.5MM PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 3mA 2.8kHz 86dB @ 12V, 10cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AI-4228-P-C48-R Models |
Category | Operating Mode Single Tone |
Manufacturer PUI Audio, Inc. | Sound Pressure Level (SPL) 86dB @ 12V, 10cm |
Series | Current - Supply 3mA |
Packaging Bulk | Port Location Top |
Part Status Active | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven | Approval Agency cUL, UL |
Input Type DC | Mounting Type Panel Mount |
Voltage - Rated 12 V | Termination Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm) |
Voltage Range 10 ~ 48V | Size / Dimension 1.673" Dia (42.50mm) |
Frequency 2.8kHz | Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm) |