EEU-FC1V470
DigiKey Part Number
P11232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1V470 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
188.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C