PIC32MX470F512HT-120/MR
DigiKey Part Number
PIC32MX470F512HT-120/MR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX470F512HT-120/MR
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
128K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 28x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
120MHz