PIC16F505-I/SL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F505-I/SL-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F505-I/SL |
Description | IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 14-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F505-I/SL Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 72 x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V |
Part Status Active | Oscillator Type Internal |
DigiKey Programmable Verified | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Processor PIC | Mounting Type Surface Mount |
Core Size 8-Bit | Supplier Device Package 14-SOIC |
Speed 20MHz | Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |