ATTINY85V-10PU
DigiKey Part Number
ATTINY85V-10PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY85V-10PU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 8-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATTINY85V-10PU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 4x10b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)