IXDH30N120D1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 584
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 225
IGBT NPT 1200 V 60 A 300 W Through Hole TO-247AD
IXDH30N120D1
DigiKey Part Number
IXDH30N120D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXDH30N120D1
Description
IGBT NPT 1200V 60A TO-247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
4.6mJ (on), 3.4mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
120 nC
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 30A, 47Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
76 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.9V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247AD
Power - Max
300 W