PHVL-3R9V255-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 18
Datasheet
2.5 F (EDLC) Supercapacitor 3.9 V Radial 80mOhm 5000 Hrs @ 85°C
PHVL Low leakage supercapacitors packs
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
PHVL-3R9V255-R
DigiKey Part Number
283-PHVL-3R9V255-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHVL-3R9V255-R
Description
SUPERCAP 3.9V 2.5F 0.08 OHM VT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PHVL-3R9V255-R Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
2.5 F
Size / Dimension
0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Voltage - Rated
3.9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm