DRP048V120W1BA
DigiKey Part Number
1145-1028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP048V120W1BA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
4.85" L x 1.97" W x 4.76" H (123.1mm x 50.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A