S1210-101K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Delevan
In Stock: 269
Datasheet
100 nH Shielded Inductor 1.131 A 150mOhm Max 1210 (3225 Metric)
S1210-101K
DigiKey Part Number
DN1050TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1210-101K
Description
FIXED IND 100NH 1.131A 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
S1210-101K Models
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
375MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1210
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.101" (2.57mm)