CDBJSC8650-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 77
Datasheet
Panjit International Inc.
In Stock: 1.995
onsemi
Image for CDBJSC8650-G is not available
CDBJSC8650-G
DigiKey Part Number
CDBJSC8650-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBJSC8650-G
Description
DIODE SIL CARB 650V 8A TO220-2
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 8A Through Hole TO-220-2
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
560pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 8 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)