CDBJFSC10650-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 194
Datasheet
Diode 650 V 10A Through Hole TO-220F
CDBJFSC10650-G
DigiKey Part Number
641-1934-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBJFSC10650-G
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
710pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)