CDBDSC5650-G
DigiKey Part Number
641-CDBDSC5650-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-CDBDSC5650-GCT-ND - Cut Tape (CT)
641-CDBDSC5650-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBDSC5650-G
Description
DIODE SIL CARB 650V 21.5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 21.5A Surface Mount DPAK
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
424pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io)
21.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 5 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)