MPI005O28LSAM12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 708-MPI005O28LSAM12-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPI005O28LSAM12 |
Description | SWITCH PB SPCO ILLUM AMB SS |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pushbutton Switch DPST-NO/NC Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front |
Datasheet | Datasheet |
Category | Actuator Type Round, Button, Flush |
Mfr | Actuator Marking No Marking |
Series | Color - Actuator/Cap Silver |
Packaging Bulk | Illumination Type, Color LED, Amber |
Part Status Active | Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC |
Mounting Type Panel Mount, Front | Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
Type Anti-Vandal, Illuminated | Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
Circuit | Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia |
Switch Function On-Off, Off-On | Operating Temperature -25°C ~ 55°C |
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC) | Mechanical Life 1,000,000 Cycles |
Voltage Rating - AC 125 V | Electrical Life 50,000 Cycles |
Voltage Rating - DC 24 V | Base Product Number |