SW-PB7-07LB42CRRW12V
DigiKey Part Number
2057-SW-PB7-07LB42CRRW12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW-PB7-07LB42CRRW12V
Description
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Box
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.50mm Dia
Switch Function
Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
1A (DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
36 V