STM32WB1MMC Wireless Module
- Integrated chip antenna with option for external antenna
- Bluetooth Low Energy 5.3 certified
- Supports 2 Mbits/s
- Advertising extension
- TX output power up to +5.5 dBm
- RX sensitivity: -96 dBm (1 Mbps)
- Range: TBD
- Dedicated Arm® Cortex®-M0+ for radio and security tasks
- Dedicated Arm Cortex-M4 CPU with FPU and ART (adaptative real-time accelerator), up to 64 MHz speed
- 320 Kbytes Flash memory, 48 Kbytes SRAM
- Fully integrated BOM, including 32 MHz radio and 32 kHz RTC crystals
- Integrated SMPS
- Ultra-low-power modes for battery longevity
- 27 GPIOs
- SWD, JTAG
- Integrated IPD for excellent and reliable antenna matching
- VDD range: 1.71 V to 3.6 V
- Temperature range: -40°C to +85°C