Simple Switcher LMZ36002 60 V2 A Power Module
Texas Instruments
This presentation will review the LMZ36002 SIMPLE SWITCHER® Power Module, a 60 V 2 A power module in a small 10 x 10 x 4.3 mm QFN package. This presentation is separated into three sections. Section 1 will briefly discuss the SIMPLE SWITCHER® power module family and provide a high level overview of the LMZ36002, as well as some example applications. Section 2 will discuss key features of the LMZ36002. Section 3 will review various tools and resources to help the designer jump-start application designs.